PTK PERT

Zespół Szybkiego Reagowania w Zatorowości Płucnej (PERT)

Ostra zatorowość płucna stanowi trzecią pod względem częstości występowania chorobę układu krążenia, która odpowiada za tysiące hospitalizacji rocznie i wiąże się z wysokimi wskaźnikami śmiertelności krótkoterminowej. Zatorowość płucna jest wynikiem zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez materiał zatorowy, najczęściej pochodzący ze skrzepliny umiejscowionej w układzie żył głębokich kończyn dolnych.

Od początku roku 2018r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Długiej ½ w Poznaniu funkcjonuje jedyny w Wielkopolsce Wielodyscyplinarny Zespół Szybkiego Reagowania w Zatorowości Płucnej (PERT) pod kierownictwem prof. dr hab. med. Aleksandra Araszkiewicza. PERT specjalizuje się w interwencyjnym leczeniu zatorowości płucnej oraz konsultuje i kwalifikuje do odpowiedniej terapii pacjentów pełniąc 24-godzinny dyżur hemodynamiczny. W skład zespołu wchodzą specjaliści wielu dziedzin medycyny, w tym między innymi kardiologii, kardiologii inwazyjnej, kardiochirurgii. Dzięki multidyscyplinarnej współpracy PERT oferuje szeroki wachlarz terapii: leczenie endowaskularne polegające na mechanicznej fragmentacji i aspiracji skrzepliny, miejscowe podanie leku trombolitycznego bezpośrednio w okolicę skrzepliny, aspirację skrzeplin z jam prawego serca bądź embolektomię chirurgiczną z zastosowaniem urządzeń do mechanicznego wspomagania krążenia.

 

Kwalifikacja do odpowiedniej terapii odbywa się na podstawie ocenionego ryzyka zgonu, które koreluje z ciężkością stanu chorego. Szczególnie wskazany jest kontakt z zespołem PERT, jeśli ryzyko zgonu oceniono jako pośrednie lub wysokie – telefon kontaktowy:  608 574 375 lub 572 062 465. Przy czym należy pamiętać, że tak określone ryzyko jest wartością dynamiczną i może ulegać zmianie w trakcie leczenia i monitorowania.

 

 

Koordynator PERT gromadzi niezbędne dane kliniczne i wyniki badań obrazowych (TK klatki piersiowej i echo serca) oraz przekazuje rekomendacje PERT lekarzowi aktualnie sprawującemu opiekę nad pacjentem. Długoterminową opiekę sprawuje kardiolog w ambulatoryjnej Poradni Kardiologicznej (telefon do rejestracji 61 854 91 76 – pacjentów prosimy kierować do Pani dr med. Sylwii Sławek-Szmyt).

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY